Bývať vo vlastnom dome je snom mnohých z nás. Prezradíme vám, čo všetko budete musieť vybaviť, kým sa konečne nasťahujete do dokončenej novostavby.
Výber pozemku
Ako prvé budete musieť kúpiť pozemok. Výber pozemku závisí od viacerých faktorov, ktorými sú lokalita, cena a orientácia pozemku. Najskôr si ujasnite, či chcete bývať na samote, na dedine alebo v meste. Keďže stavba domu je investícia na dlhý čas, zamyslite sa nad tým, čo od lokality bývania požadujete dnes a čo budete potrebovať o 10 rokov. Od voľby lokality sa bude odvíjať aj konečná cena za pozemok.
Z konkrétnych ponúk pozemkov vyberajte s ohľadom na dopravnú dostupnosť, občiansku vybavenosť a orientáciu pozemku. Odporúčame vám informovať sa tiež o plánoch ďalšej výstavby v okolí, dostupnosti inžinierskych sietí a možnosti stavby na pozemku.
Na záver na vás čaká vypracovanie kúpnej zmluvy a zápis do katastra nehnuteľností. Po vykonaní zápisu bude pozemok konečne váš.
Financovanie stavby
Na financovanie celého procesu výstavby bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné získať hypotekárny úver.
Preto by vás už od začiatku príprav na stavbu mala zaujímať dostupnosť hypotekárnych úverov a aktuálne úrokové miery.
Informujte sa tiež o možnostiach poskytnutia hypotéky s ohľadom na výšku vášho príjmu.
Ako vybrať projekt domu
Projekt domu by mal zohľadňovať tri faktory:
1. Veľkosť, tvar, sklon a orientáciu pozemku.
2. Preferované dispozičné riešenie domu, čo sa týka veľkosti miestností, ich počtu a podobne.
3. Konečnú cenu, ktorú si môžete dovoliť zaplatiť za výstavbu.
Pri výbere projektu sa môžete rozhodnúť pre jednu z dvoch možností. Buď si kúpite hotový katalógový projekt, alebo si ho necháte vypracovať na mieru.
Vo všeobecnosti sa katalógové projekty odporúčajú len na rovinaté pozemky. Ak máte svahovitý pozemok alebo máte konkrétne požiadavky na dispozičné riešenie domu, je lepšie nechať si vypracovať individuálny projekt na mieru.
Stavebné povolenie
Po dokončení projektu nasleduje podanie žiadosti o stavebné povolenie. Ak vás odrádza mnoho „papierovačiek“ a vybavovania s tým spojených, môžete využiť inžiniering stavebnej firmy alebo kancelárie architekta. Ak si budete stavebné povolenie vybavovať sami, ako prvé zájdite na stavebný úrad, aby ste zistili, aké dokumenty budete musieť dodať spolu s projektom. Podľa polohy pozemku budete potrebovať stanovisko obce, vyjadrenie správy ciest, štátnych lesov a podobne.
Svojpomocne alebo na kľúč
Už vo fáze výberu pozemku ste sa pravdepodobne začali zamýšľať nad tým, či budete stavať svojpomocne alebo si necháte dom postaviť na kľúč.
Obe voľby majú svoje výhody a nevýhody.
Pri svojpomocnej výstavbe bude celá starosť o jednotlivé práce a dodávateľov na vás. Ak sa vyberiete cestou stavby na kľúč, budete môcť zveriť všetko jednej stavebnej firme. Okrem samotnej stavby tak nebudete musieť vybavovať ani stavebné povolenie, kolaudáciu a podobne. O výbere medzi týmito možnosťami zväčša rozhoduje finančné hľadisko a časová náročnosť stavby.
Výber stavebnej firmy
Pri výbere stavebnej spoločnosti je určite dôležité pozerať sa na cenu, ale aj na kvalitu, ochotu, rýchlosť a podľa nás aj sympatie. . Stavba domu je služba, určite aj tu zaváži pocit a sympatie z firmy, ktorá vám má stavať váš vysnívaný dom.
O kvalite stavby hovoria používané stavebné materiály aj kvalita samotnej práce. Ak je to možné, navštívte majiteľov domov, ktoré daná firma realizovala. Pozrite si stavby, komunikujte s firmou a zistite, či je všetko v poriadku 🙂