Ak plánujete stavať alebo rekonštruovať dom, iste vás bude zaujímať, ktorý typ kúrenia je pre vás výhodnejší. V nasledujúcom článku si preto zhrnieme výhody a nevýhody radiátorového a podlahového kúrenia.
Niekoľko faktov o podlahovom kúrení
Podlahové kúrenie radíme k nízkoteplotným vykurovacím systémom. Vzduch v miestnosti ohrieva rovnomerne zdola smerom nahor, pričom dochádza k ohrievaniu priľahlých stien. Pri podlahe je teplota najvyššia a pri strope najnižšia.
Čo vieme o radiátorovom kúrení?
Radiátorové kúrenie funguje na princípe distribúcie a odovzdávania tepla do okolia cez vykurovacie teleso, teda radiátor. Radiátory sú pritom zahrievané horúcou vodou. Dosiahnutá teplota v miestnosti je vyššia ako teplota stien, pričom najvyššia teplota je priamo pri radiátore. Ohriaty vzduch stúpa smerom hore, kde sa ochladzuje a klesá nižšie, kde sa znovu ohreje.
Porovnanie rozloženia teploty
Pri podlahovom kúrení sa teplota v miestnosti rozloží rovnomerne. Vzniká tak nižšie prúdenie vzduchu. Radiátorové kúrenie má za následok nerovnomerné rozloženie teploty. Nejde pritom len o vyššiu teplotu pri samotnom vykurovacom telese. Rozdiely sú tiež medzi teplotou vzduchu pri podlahe a pri strope. Výsledkom je zvýšenie prúdenia vzduchu a vyššia prašnosť ako pri podlahovom kúrení.
Vlhkosť vzduchu
Podlahové kúrenie zachováva optimálnu vlhkosť vzduchu. Naopak, radiátorové kúrenie ho vysušuje, preto je nevyhnutné vzduch zvlhčovať a často vetrať.
Teplota podlahy
Pri podlahovom kúrení nie je teplota podlahy príliš vysoká, ako by sa možno na prvý pohľad mohlo zdať. Pohybuje sa v rozmedzí od 21 do 25 °C, čím dodáva príjemný komfort. Radiátorové kúrenie, samozrejme, podlahu neohrieva, i napriek vyššej teplote v miestnosti.
Priestor a estetika
Výrobcovia moderných radiátorov myslia nielen na funkčnosť, ale aj na dizajn. Mnohých odrádza od ich inštalácie zmenšenie priestoru v miestnosti. Priamo pred radiátor sa z pochopiteľných dôvodov neodporúča postaviť nábytok či izbové rastliny. Naopak, výhodou podlahového kúrenia je, že je ukryté pod podlahou, vďaka čomu neovplyvňuje veľkosť obytného priestoru.
Obstarávacie náklady
Najväčšou nevýhodou podlahového kúrenia sú vyššie obstarávacie náklady. Tie sú v prípade zavedenia radiátorového kúrenia podstatne nižšie.
Rýchlosť vykúrenia priestoru
Rýchlosť vykúrenia priestoru je vyššia pri radiátorovom kúrení. Ak zapnete radiátor, zmenu pocítite takmer okamžite. Podlahové kúrenie potrebuje na vykúrenie miestnosti dlhší čas. Na druhej strane aj vychladnutie podlahy trvá vďaka naakumulovanému teplu dlhšie.