Práce na vašom dome sa konečne chýlia ku koncu. Aby ste v ňom mohli začať bývať, bude ho treba ešte skolaudovať.
Viete, čo všetko musíte mať hotové, aby kolaudácia prebehla úspešne?
Čo je to kolaudácia
Kolaudácia je proces, v ktorom sa rozhodne o tom, či je možné začať stavbu užívať. Prebehnúť môže až po ukončení všetkých požadovaných prác. Kolaudačné konanie overuje dodržanie dokumentácie a podmienok určených v stavebnom povolení.
Ďalej kontroluje ochranu záujmov spoločnosti s ohľadom na životné prostredie, bezpečnosť, ochranu zdravia užívateľov stavby a požiarnu ochranu.
Čo je potrebné ku kolaudácii
Kolaudačný proces môže začať po splnení určitých podmienok. Stavba musí mať:
– hotovú strechu s odkvapovým systémom, bleskozvodom a komínmi,
– osadené všetky okná a dvere,
– dokončené schodiská,
– všetky inštalácie,
– dokončené balkóny vrátane zábradlí,
– dokončené úpravy stien, stropy, steny, podlahy,
– zabezpečené prípojky inžinierskych sietí aj s meracími miestami,
– nainštalované vybavenie kúpeľne: umývadlá, vane, sprchy a WC.
Pozor na maličkosti
Pred začiatkom kolaudačného procesu myslite aj na maličkosti. Bez niektorých vám totiž dom neskolaudujú.
Vopred preto do detailu skontrolujte všetky požadované skutočnosti. Patria sem aj použité materiály konštrukcie alebo drobné, skryté nedostatky.
Kedy je potrebná kolaudácia
Kolaudácia sa týka sa všetkých stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie. Budete ju potrebovať na každú stavbu, jej rekonštrukciu alebo prestavbu, postavenie prístavby a nadstavby. Nezáleží pritom na tom, či je stavba určená na bývanie alebo rekreáciu. V niektorých prípadoch, kedy bolo udelené stavebné povolenie, môže stavebný úrad povoliť užívanie aj bez kolaudácie. Jedná sa o drobné stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce.
Proces kolaudácie
Na začiatku si musíte podať žiadosť o vydanie kolaudačného rozhodnutia na príslušnom stavebnom úrade. Stavebný úrad pre začatie kolaudačného konania obvykle požaduje kópiu stavebného denníka, revízne správy o kontrole všetkých inštalácií a sietí, komína a jeho pripojenia na kotol a tiež revíznu správu o inštalácii hromozvodu. Okrem toho si prichystajte geodetický plán s osadením stavby. Ak ste počas stavby vykonali oproti stavebnému povoleniu zmeny, priložte príslušné žiadosti aj s odôvodnením.
Žiadosť podajte dostatočne vopred. Mala by byť vybavená do 30 dní, v niektorých prípadoch maximálne do 60 dní. Oznámenie o kolaudačnom konaní vám musí byť oznámené najmenej 10 dní pred jeho začiatkom.