Šetrenie energií, finančných prostriedkov a tiež ekologické hľadisko — to všetko prináša nové trendy aj do stavebníctva.
Výsledkom sú nové technologické postupy a kvalitnejšie materiály, ktoré okrem zabezpečia lepšiu kvalitu bývania. Vďaka nim sa dá ušetriť aj na vykurovaní. Prezradíme vám, aké sú hlavné zásady, ktoré je potrebné dodržať, ak chcete postaviť nízkoenergetický dom.
Čo je to nízkoenergetický dom
Nízkoenergetický dom spotrebuje za rok na vykurovanie maximálne 50 kWh/m2 úžitkovej plochy. Oproti bežnému domu tak šetrí náklady až do 70 %. Energetická náročnosť domov sa pritom posudzuje na základe účinnosti vykurovania a tepelných strát domu.
Začnite hneď na začiatku
Na to, že chcete postaviť nízkoenergetický dom, je potrebné myslieť v každom štádiu stavby. Začnite preto už pri jej príprave. A to už od výberu pozemku. Ideálny pozemok pre nízkoenergetický dom by mal mať orientáciu sever – juh.
Takýto pozemok vám zabezpečí optimálne využívanie slnečnej energie.
Pri správne vypracovanom projekte je možné postaviť nízkoenergetický dom aj na pozemku orientovanom na iné svetové strany.
Dôležité je, aby navrhnutý projekt spĺňal tieto kritériá:
-Pre optimálne využitie slnečného žiarenia, sú najväčšie okná alebo iné presklenené plochy orientované na juh, juhozápad a juhovýchod. Na severnej strane sa nachádzajú len menšie okná. Napríklad do kúpeľne, wc alebo komory. Takáto orientácia usporí až tretinu nákladov na získanie tepla.
-Pôdorys domu má jednoduchý tvar. Rôzne výklenky zvyšujú energetickú náročnosť domu.
-Pri plánovaní osadenia domu na pozemok musíme brať do úvahy aj tienenie od okolitých budov a vysokej zelene.
Kvalita materiálov
Teplo, ktoré z domu uniká, je potrebné nahradiť. Preto musí byť nízkoenergetický dom postavený z kvalitných materiálov. Obvodové múry, strechy a podlaha by mali zabezpečiť minimálne tepelné straty.
Nezanedbateľný vplyv na energetickú náročnosť má aj výber okien, utesnenie stavebných otvorov okien a dverí a minimalizácia vzniku tepelných mostov. Na tomto si treba dať záležať, bohužiaľ veľa stavebných firiem to odflákne a následne vznikajú tepelné mosty.