Pred touto otázkou stál asi každý, kto plánoval stavať dom.
Obe riešenia majú totiž svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane je otázka šetrenia financií, na druhej námaha, čas a mnoho ušetrených nervov. Argumentov pre a proti je však oveľa viac.
Výhody a nevýhody svojpomocnej stavby
Svojpomocná stavba znamená, že sa rozhodnete stavať sami. S tým, čo neviete urobiť, vám pomôžu vaši priatelia a rodina. Na ostatné činnosti si najmete robotníkov.
Základnou výhodou, ktorú sme načrtli už v úvode, je šetrenie financií. Práve kvôli finančnej úspore sa mnohí rozhodnú pre svojpomocnú stavbu. Znamená to však venovať nasledujúce 2 – 3 roky všetok čas a energiu zháňaniu materiálu, robotníkov, štúdiu potrebných vecí a aj samotnej práci na stavbe. Faktom tiež je, že sa plánovaný termín dokončenia mnoho krát posunie. Práce nenasledujú plynulo po sebe, raz kvôli chýbajúcim pomocníkom, inokedy preto, že sa zháňa lacnejší materiál.
Žiaľ, nie každá urobená práca sa vydarí a nasleduje zbytočné zdržanie kvôli opravám.
Výhody a nevýhody stavby na kľúč
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výhody stavby na kľúč sú presne opačné. Nie je to však presne tak.
Aj keď vás bude stavba na kľúč stáť o niečo viac, ušetríte viac než čas, vynaloženú energiu a mnoho nervov. Stavba na kľúč prináša aj iné výhody:
– Pomoc s vybavením potrebných povolení od stavebného povolenia až po kolaudáciu.
– Prehľad o kvalite a cenách materiálov a možnosť šetrenia vďaka množstevným zľavám pre stavebnú firmu.
– Skúsenosti a vedomosti zamestnancov stavebnej firmy.
– Dom bude hotový niekoľko násobne rýchlejšie ako pri svojpomocnej výstavbe.
– Odpadnú vám starosti so stavebným odpadom a podobne.
– Získate niekoľko rokov záruky na celú stavbu.
– Stabilný rozpočet — cena za postavenie domu je zakotvená v zmluve. Nemusíte sa obávať dodatočných nákladov.
– Niektoré firmy ponúkajú komplex činností od odborného poradenstva pri výbere projektu, cez výber pozemku, financovanie až po servis a údržbu domu.
Vyberte si kvalitného dodávateľa
K možným nevýhodám tohto riešenia patrí nekvalita odvedených prác. Rozdiely sú tiež v cenách za tú istú prácu. Drahšie pritom vôbec nemusí byť kvalitnejšie. Na druhej strane, príliš nízka cena napovedá o kvalite používaných materiálov. Pri výbere stavebnej firmy si preto prezrite referencie na vykonané práce. Nájdete ich na internete, v rôznych diskusiách a na sociálnych sieťach. Informujete sa tiež o používaných materiáloch, technológiách a postupoch, ktoré stavebná firma používa. Aby ste sa nemuseli obávať, že niektoré práce budú urobené nekvalitne, je vhodné mať na stavbe nezávislý stavebný dozor.